LİTOTERAPİ (KRİSTAL TERAPİSİ) NEDİR?

LİTOTERAPİ (KRİSTAL  TERAPİSİ)

Litoterapi adı Yunanca Lithos (“taş”) ve therapeia (“bakım”) kelimelerinden türetilmiş bir kavamdır.

Uyum,canlandırma ve denge sağlamak amacıyla kristallerden yararlanmayı ifade eden, oldukça geniş kapsamlı bir geleneksel  terapi  yöntemidir.

National Geographic’e göre, Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, Avustralya’da, 4,4 milyar yıl öncesine ait keşfedilen küçük bir Zircon parçasının, Dünya’da bulunan en eski nesne olduğunu ortaya koymuştur. Birkaç milyar yıl önce, dünyada bildiğimiz “canlı çeşitliliği” yokken, taşlar ve kristaller oluşmaya başladı.

Litoterapinin Tarihçesi

Taşların oluşumu milyarlarca yıllık bir geçmişe sagipke, taşlarla terapinin tarihi de, insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerine kadar gitmektedir.

Tarih öncesi çağlardan beri taşlar iyileşmek için kullanılmıştır

Değişik kristallerden iksirler yapıldığını, toz haline getirilerek ilaç olarak kullanıldığını, takı olarak kullanıldığı gibi insanların adeta bir koruyucu gibi yanlarında taşıdıkları da bilinmektedir.

Aralarında bir iletişim imkanı olmayan Aztekler’le Antik Mısır medeniyetinin, Babiller’le Çinli’lerin benzeri uygulamalar yapmaları ilginçtir. Doğayı gözlemleyerek bitkilerden, kristallerden, koku ve renklerden yararlanmayı bilen bu kadim kültürlerin, kristallere oldukça fazla değer verdikleri görmezden gelinemez.

Antik Mısır’da taşlara çok özel bir yer verildiğini görürüz. Özellikle lapis taşının ayrı bir yeri vardı. Diğer “renkli taşların” da şifa amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Antik Yunanlılar da aynı şekilde terapi amacıyla taşlardan yararlanmışlardır. Bu arada Aztekler, şifasına inandıkları taşları, ihtiyaca göre vücudun değişik bölümlerinde takı olarak kullanmışlardır. Gelenksel  Çin tıbbında, akupunktur  iğnesi olarak değişik taşların kullanıldığı da ilginç bir ayrınıdır. Böylece uyarımların daha etkili olması  ve yaşamsal enerjiyi aktive etmesi sağlanıyordu.

Tıp tarihi bakımından minerallerin toz haline getirilerek kullanıldığı, yaraları iyileştirmede başvurulduğu, macun yaparak şifa amacıyla yararlanıldığı da bilinen bir gerçektir.

Günümüz tıbbının kökenleri bakımından hem klasik Batı tıbbı ve hem de İslam coğrafyasındaki uygulamalrda da taşlardan bolca yararlandığını gözlemlemek mümkündür.

Litoterapi ilk kez 1965 yılında Fransa'da resmi bir homeopati dalı haline gelmiştir.

ŞİFA MI, BÜYÜ MÜ, İNANÇ MI?

Doğayla iç içe olan insan, doğayla uyu içinde yaşamanın yolunu bulmuştu. En azından doğanın dilini anlama ve yararlanma yolunda bireysel bilgi ve tecrübeler çok değerliydi. Varlığını koruma ve sürdürme anlamında doğanın nimetlerinden sonuna kadar yararlanabiliyordu. Bitkiler ya da kristaller de bu alanda önemli enstrümanlardandı.  Dönemin bilgi düzeyi ya da teknolojik ölçüm imkanları dolayısıyla, rezonans, elektromanyetizm, mikrodalga ya da piezo elektrik kavramlarının henüz bir anlamı olmadığı dönemlerde, taşların doğa üstü etkiler göstermesi, onlara  büyüsel bir nitelikleri atfedilmesine yol açmıştır. Yani insanlar hem bu kristalleren yararlanmış hem de ortaya çıkan şifa etkilerini tam olarak nedenselleştiremedikleri için zaman zaman onlara kutsal anlamlar yüklemiş ya da terapisti kutsamışlardır.

Kutsal  metinlerde (Tevrat, İncil ve Kuran) değerli taşlara değişik atıflar olduğu gibi, lokal kimi pagan inanışlarda da doğal taşlara özel anlamlar yüklendiğini görmekteyiz.

 

İÇERİK:

Litoterapi, kristallerle yapılan bir enerji terapisidir: Fizik beden, duygular, zihin ve ruh arasındaki dengeyi sağlamak için taşların enerjisini kullanır. Taşlar ve mineraller, fiziksel ve psikolojik stresin giderilmesine yardımcı olabilecek titreşim ve niteliklere sahiptir. Bunlar çakralara yerleştirildiğinde veya takı olarak giyildiğinde, hatta sadece ortamda bulunması durumunda bile, yaydıkları piezo elektrikle denge sağlayıcı bir etki yapar.

Kristallerin yaydığı pozitif enerji, sağlık, dengeleme ve yaşama sevinci üzerine doğrudan etki eder. Derin bir rahatlama sağlar. Zihni sakinleştirerek  bir denge, huzur ve uyum duygusu sağlar.

Fiziksel, psikolojik ve ruhsal bir düzeyde yardımcı olabilir.

Kristal terapi ile duygusal tıkanıklıkların giderilmesi sağlanabilir ve yüksek bir farkındalık keşfedilebilir. Taşların enerjisi kimyasal bileşimi, rengi ve şekli ile ilgilidir.

Kristaller, enerjisel olarak vücudumuzun ve metabolizmamızın işleyişinde pozitif değişiklikler  sağlar,  Hem enerjetik etkilerle hem de nano düzeyde mineral eksikliklerini tedarik ederek bünyeyi destekleyen kristaller, binlerce yıllık inanılmaz etkilerini sürdürmeye devam etmektedirler.

 

LİTOTERAPİ  YARARLARI

Litoterapi, varlığı “bir bütün olarak” uyumlulaştırır, enerjilendirir ve canlandırır. Hastalığa neden olan, enerjimizi boşaltan, durgun ve vücutta biriken gerilimleri, duygusal tıkanmaları ve negatif enerjileri ortadan kaldırır ve tedavi eder.

Kristal terapi aynı zamanda kendini tanımaya, farkındalığa,  fiziksel ve ruhsal erdemlerin uyanmasına yol açan bir terapidir.

Çok sade tanımlamayla, madde enerjinin yoğunlaşmış hali olduğuna göre, biz de enerjiden oluşmuş varlıklarız. Bedenimiz kadar düşüncelerimiz, duygularımız ve hatta inançlarımız da bir enerji formudur. O halde,  enerji alanımızda dengeyi korumak, sağlık için temel şarttır diyebiliriz.

Enerji alanındaki dengesizlik, düzensizlik, tıkanıklık ya da fazlalık, zincirleme bir etki göstererek bedende birtakım kimyasal değişiklikleri tetikler.  Bu değişiklikler, çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Kristallerin bu aşamada önemli yararları söz konusudur. Onlardan değişik şekilde yararlanarak daha sağlıklı ve dengeli yaşama olanağına kavuşmak mümkündür.

Doğru bir rehberlik hizmetiyle kristalleri değişik şekillerde kullanmak mümkündür:

Takı olarak, çakra bölgelerine koyarak, ortamda bulundurarak bu kristallerden yararlanmak mümkündür.

Kristaller , zaten doğuştan gelen potansiyelimizi geliştirerek, en yüksek yeteneklerimizi tekrar keşfetmemize ve idrak etmemize  yardımcı olur.

Farklı mineral ve kristal türlerinin hepsinin farklı frekansları vardır ve varlığımızın farklı alanlarına ışık tutarlar. Bu ışıktan doğru yararlanmak ve yerinde kullanmak için, kristallerin özelliklerini bilmek iyidir. Kristalleri sizi seçer derken özellikle vurguladığımız konu, edinme arzusunda olduğunuz kristalin özelliklerini iyi araştırarak, şu soruya cevap aramanızdır: Acaba bu kristalin enerjisi, sizdeki hangi enerji alanına “yama” olma arzusunu ifade ediyor.  İster siz alın isterseniz başkası tarafından size ulaştırılmış olsun, bunun bir tesadüf olmadığını fark edin.

Unutmayın:

“Kainatta tesadüfe tesadüf edilmemiştir!”

Sağlıklı, enerjili ve bol kristalli bir ömür dileriz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.